fbpx
İstanbul
0536 776 9999
info@robokodlama.com

Her Çocuğun Kodlamayı Öğrenmesi İçin 8 Neden

Çocuklarımızı akademik başarıya hazırlamak istiyorsak, her çocuğun kodlamayı öğrenmesi gerekir. Çocukları kodlamak sadece matematik ve yazma becerilerini geliştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onlara yaşamda ve sonunda işgücünde değerli beceriler kazandırır. Kodlamanın öğrenilmesinin önemli olmasının ve okullarda neden erken yaşta kod öğretilmesi gerektiğinin çeşitli nedenleri vardır. Erken yaşta çocuklar kodlamayı öğrenir, başarı şansları artar.

Kodlamanın çocuklar için öğrenmek için neden önemli olduğunun 8 nedeni:

Programlama, çocukların problem çözmeyi öğrenmelerine yardımcı olur.

Bilgisayarları anlamak ve kodlamanın temellerini öğrenmek, çocukların işlerin nasıl yürüdüğü hakkında bir fikir edinmelerini sağlar. Ayrıca, yazılım mühendislerinin problemleri mantıklı ve yaratıcı bir şekilde çözmek için matematiği nasıl kullandıklarını da öğretir. Bu, kodlamanın okullarda öğretilmesinin önemli bir nedenidir, bu nedenle çocuklar gençken bu becerileri öğrenirler.
Problemleri çözme yeteneği, genel olarak yaşamda yararlı olan bir özelliktir. Kodlamayı öğrenmek, çocuklara gençken bu tür becerileri öğrenme şansı verir ve yaşam boyunca onlara yardımcı olabilir. Bu, kodlamanın öğrenilmesinin önemli nedenlerinden biridir.

Bilgisayar programlama, çocuklara zorluklarla baş etme yönlerini geliştirmelerine yardımcı olur

Çocuklar kodlamayı öğrendiğinde, başarısızlıktan sonra yeniden deneyerek başarı sağlama yeteneğini geliştirirler. Başarısızlığın mutlaka kötü bir şey olmadığını öğrenirler ve aslında, bir öğrenme fırsatı olarak hizmet ettiği için genellikle olumlu bir öğrenmedir.
Başarısız olduğunuzda ve tekrar denediğinizde hatalarınızdan öğrenebilirsiniz. Kodlama, çocuklara başarılı olana ve aradıkları sonucu elde edene kadar tekrar deneme olanağı verir.

Kodlama, çocuklara nasıl düşünüleceğini öğretir

“Bir bilgisayar aklınız için bir bisiklettir.” – Steve Jobs
Kodlamayı öğrenmek çocuklara nasıl düşüneceklerini öğretir. Bilgisayar programlama sadece kod satırlarının nasıl yazılacağını öğretmekle ilgili değildir. Çocuklara nasıl farklı düşüneceklerini öğretmekle ilgilidir. Etkili bir şekilde kod yazabilmek için bir programcının mantıksal düşünmeyi kullanması gerekir. Etkili bir şekilde çözmek için büyük bir problemi görebilmeleri ve daha küçük parçalara bölebilmeleri gerekir. Belirsiz bir fikir edinmeleri ve yaratıcılıklarını etkili bir şey haline getirmek için kullanmaları gerekir. İlk çözüm işe yaramazsa, bir tane daha dener. Bu işe yaramazsa, sorun çözülene kadar tekrar denerler. Kodlama, bu düşünme tarzını geliştirmeye yardımcı olur ve bu tür düşünme becerileri çok arttırır.

Bir çocuk kodlamayı öğrendiğinde yaratıcılığını da geliştirir

Kodlama öğrenmek önemlidir, çünkü bilgisayar programlaması çocuklara deney yapmayı öğretir ve onlara yaratıcı olma konusunda güven verir. Tıpkı bir dil öğrenmek veya bir müzik aleti çalmak gibi kodlama öğrenmek için de motivasyona ihtiyaç vardır. Genellikle sonuçları yol boyunca gözlemlemek yaratıcılığı geliştirmek için önemli bir deneyimdir ve çocuklar kodlamayı öğrendiğinde bu olur.
Kodlamanın kaldırılması kolay olduğundan, özellikle çocuklar için güven kolayca gelir. Çocuklar nasıl kodlanacağını öğrendiğinde, onlara güvende olma ve eğlenceli ve heyecan verici bir şekilde bir şeyler yaratma fırsatı verir.

Gelecek, bilgisayar programlamadadır

Dünyanın nasıl geliştiğine baktığınızda, kodlama sahip olmak için son derece yararlı bir beceridir. Sadece teknoloji sektöründe değil, bilgisayar koduna dayanan çok sayıda işletme var.
Kodlamayı öğrenen bir çocuk, gelecekte kendileri için mevcut olan daha fazla iş fırsatı ile, teknoloji sektöründe, finansta, perakende satışta, sağlıkta veya başka bir alanda olup olmadığına bakılmaksızın hangi alanda olursa olsun, avantaj sağlayacaktır. Bu, kodlamanın erken yaşta öğretilmesi gerektiğinin önemli bir nedenidir.

Yazılım endüstrisinde beceri eksikliği var

İş verenler tecrübeli bilgisayar programcıları talep ediyor ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte her geçen gün bu sektörde kariyer fırsatları da artıyor. Kodlayabilen çalışanlar gelecek ve herhangi bir sektörde çok aranıyor.
Nitelikli bilgisayar programcılarının gelmesi zor olduğundan, maaşları yüksek düzeyde seyrediyor. Eğer çocuklar küçük yaşta kodlamayı öğrenirlerse, deneyimleri genç yaşta başlar ve yazılım endüstrisine ilgi göstererek büyümesi daha muhtemeldir, böylelikle geleceğimize de katkıda bulunurlar.

Kodlama, çocukların matematikle eğlenmeyi öğrenmelerine yardımcı olur

Kodlama matematiğin dilidir. Programlamayı öğrenmek, verilerin düzenlenmesi ve analiz edilmesi dahil olmak üzere birçok beceriyi içerir. Hatta çocuklar, kodlama yaparken, farkında olmadan matematik becerilerini de geliştirebilirler. Mantık ve hesaplama becerilerini kendilerinin oluştururken kullanması matematiği daha ilgi çekici ve eğlenceli hale getirir.

Kodlama eğlenirken öğretiyor

Çocuğunuza yapmak için eğlenceli bir şey vermek istiyorsanız, bu da eğitici olacak ve öğrenmelerine yardımcı olacaksa, kodlamayı öğrenmek mükemmel bir hediyedir. Kodlamanın neden önemli olduğunu okuyabilirsiniz, ancak bunlardan en önemlilerinden biri eğlenirken onlara meydan okumaktır!
Çocuklar çeşitli becerileri öğrenecekler ve pratik yaparak, yaşamın her yolunda kendilerine yardımcı olabilecek bazı önemli beceriler kazanacaklar ve eğer eğlenirken bunları yapabiliyorlarsa, neden olmasın?

Kodlama öğrenmek neden önemlidir?

Kodlamanın sadece çocuklar için değil, herkes için öğrenmenin önemli olmasının nedenlerinden bazılarını yazımızda sizlere anlattık. Eğer çocuğunuz varsa, onlara teknolojiyi ve bilgisayarların çalışma şeklini öğrenme fırsatını vermek, onlara yaşamında kesinlikle bir avantaj sağlayacaktır. Gençken kodlamayı öğrenmek, onları başarılı bir gelecek için hazırlayacaktır.