fbpx
İstanbul
0536 776 9999
info@robokodlama.com

Blok Tabanlı Kodlama

Blok Tabanlı Kodlama/Programlama Nedir?

Blok tabanlı kodlama genelde metin tabanlı bir programlama dilinin daha kolay anlaşılabilecek ve düzenlenebilecek şekilde bloklara çevrilmesiyle oluşur. 

Blok tabanlı kodlamada çoğu zaman yap-boz mantığı hakimdir. Kodlar birbirine yap-boz parçaları gibi tutunurlar. 

Blok tabanlı kodlama madem bu kadar kolay, neden hala metin tabanlı programlama dilleri kullanılıyor?

Aslında blok tabanlı kodlamada tek bir parçanın yani tek bir bloğun altında yine sayılarca kod kullanılıyor. Bu kodlar blokların rengini, görevini, fare ile sürüklenip sürüklenmeyeceğini, o bloğun ne işe yarayacağını, hangi karakteri veya hangi olayı etkileyeceğini ve çok çok daha fazlasını belirlemeyi sağlıyor. 

Yani açtığımız blok kodlama uygulaması veya sitesi de dahil olmak üzere üzerine basılı tutup kodlama alanına taşıyabildiğimiz her bir blok aslında içerisinde bir sürü metin tabanlı kod taşıyor. Bu kodları biz renkli ve daha kolay görsek de aslında arkasında neler var neler…

Neden Blok Tabanlı Kodlama? 

Gelişen dünyada kodlama hızlı bir şekilde yayılırken öngörüyoruz ki kodlama dillerinin öğrendiğimiz yabancı dillerden hiçbir farkı kalmayacak. Dünya dillerine dönüşen kodlama dillerini çocukluktan itibaren anlaşılır ve kolay kulan ise bu blok tabanlı kodlamalar olacaktır. 

Algoritma mantığını kavrayan her çocuğun kolayca kullanabileceği blok tabanlı kodlama uygulamaları, ilerideki yıllarda metin tabanlı programlama dillerini de daha kolay anlamalarını ve kullanmalarını sağlayacaktır.

Ücretsiz 5 Blok Tabanlı Kodlama Sitesi

Code.org

Scratch

Algo Digital

Kidlo Coding

Code Monkey

blok tabanlı kodlama