fbpx
İstanbul
0536 776 9999
info@robokodlama.com

Roblox Studio Eğitimi

KURS TAKVİMİ

Eylül 2022 – Ocak 2023

BAŞVURU VE İLETİŞİM

0536 776 9999

ROBLOX STUDIO

Roblox, Lua programlama dilini kullanan çevrimiçi oyunların yer aldığı ve bu çevrimiçi oyunların oynanabileceği gibi aynı zamanda kullanıcılar burada kendi oyunlarını da kodlayarak tasarlayabilmektedirler.

Tasarımcıları şöyle diyor. “Roblox’u biz yapmıyoruz, siz yapıyorsunuz.”

Kendi Oyunumu Tasarlıyorum

Kullanıcıların tasarımlarıyla sürekli zenginleşen bir içeriğe sahip olan Roblox için oyun dememiz pek doğru olmaz. Burası pek çok insanın kendi oyunlarını tasarlayabildikleri büyük bir platform.
Bir oyun parkı düşünün, her çocuğun ilgisine yönelik şeyleri bulabildiği, tasarlayabildiği, istediği oyun alanını seçebildiği ve oluşturabildiği. Roblox işte bu.
Bu evrensel platformda bir çok ülkeden milyonlarca katılımcı sürekli bu platformu kullanmakta ve çoğu kendi oyunlarını tasarlamaktadır.

Güvenmeli miyiz?

Şimdilerde çoğu çocuğun dilinde olan bu alan, içerisinde çeşitli türlerde oyunlar bulundurmaktadır. Böyle açık platformlarda geliştiriciler çok fazla olacağı için çocukların ne tür oyunlarla karşılaşabileceği konusu da biraz veli ve öğretmen gözlemine dayalıdır.
Yine de bu sürekli tasarımların kontrol edilmediği ve silinmediği anlamına gelmiyor. Roblox geliştiricileri de bu konuda bir sürü önlem almış durumdalar. Uygun olmayan içerikler incelenerek kaldırılabiliyor ve tasarımcıları bir daha tasarım yapamayabiliyor.

Bu sebeple Roblox’taki oyunlara güvenemeyiz, o halde oynamasın demek yerine çocuklar Roblox Studio ile kendi oyunlarını geliştirmeleri konusunda teşvik edilebilir. Böylece kendi istediği, kendi hayal dünyasındaki oyunu tasarlayıp bu oyunları oynayabilir.
Çocukların hayal gücünü geliştirmesini sağlamasının yanı sıra çocuklar bu tasarımlarla kendini ifade edip deneyimlerini diğerleriyle de paylaşabilir.

Kimler Kodlayabilir?

Okuma yazma bilen her çocuğun belli bir kodlama arka planına sahip olduktan sonra kendi tasarımlarını yapabileceği bir platformdur. Her ne kadar ilkokul öğrencileri daha çok ilgi duysa da herkes için uygundur diyebiliriz.