fbpx
İstanbul
0536 776 9999
info@robokodlama.com

Çocuklar İçin En İyi 10 Programlanabilir Robot Kiti

Bugünün çocuklarının, 20 yıl önce yaptığınız gibi bebeklerle ve oyuncak arabalarla oynamayı sevdiklerini düşünüyor musunuz? Onları atmanın zamanı geldi. Yazımızdaki çocuklar için robot kitleri piyasada bulunan en gelişmiş ürünlerden bazılarıdır. Eşleşen uygulamalar, jestler, ses kontrolü ve gelişmiş mekanikle birlikte, çocuklar için bu elektronik robot kitlerine hayat verilecek ve çocukları eğlendirecek, meşgul ve eğitimli tutacaklardır. Bu yazı, çocuklar için en popüler 10 robot kitini tanıtmayı ve çocuklarınız için nasıl çalışabilir ve öğretici bir robot seçeceğinizi öğretmeyi amaçlamaktadır.
1. Sphero 2.0

Sphero 1.0’ın piyasaya sürülmesinden 3 yıl sonra, popüler küçük topun ikinci versiyonu 2014 yılında daha havalı LED ışıkları ve etkileşimli işlevlerle piyasaya sunuldu. Çocuklar, iOS ve Android cihazlarıyla birlikte Bluetooth aracılığı ile Sphere 2.0’ı küresel robotlarını kontrol edebilecek ve programlamasını sağlayabileceklerdir. Gerçekten şaşırtıcı şeyler yapmalarını sağlamak için bundan daha fazlasına gerek yok. Sphero 2.0’ın makrolondan yapılan dış yüzeyi sayesinde çarpma direncini artırılmış ve bir metre yükseklikten bile hasarsız düşmesini sağlar.
Oyuncak olmasının yanı sıra, Sphero da bir öğrenme aracıdır. Ücretsiz SPRK derslerini indirebilir ve programlamanın temellerini öğrenebilir, ardından akıllı robotun daha ilginç fonksiyonlarını kazandırabilirsiniz.
Yaş : 5+
Fiyat : 945 TL
Satın alma linki: buraya tıklayın

2. Ollie

Yine Sphero şirketinden gelen Ollie, Sphero’dan farklı tür arazilere daha hızlı ve daha iyi uyum sağlayabiliyor. Bluetooth ile bir Akıllı Telefon kullanarak koşmayı, zıplamayı, döndürmeyi, sürüklenmeyi ve çevirmeyi komutlayabilirsiniz. Kusursuzca kontrol edebilmeniz uzun zaman alıyor fakat sonrasına sınırsız eğlence sizleri bekliyor. LED ışıkları çalışma sırasında kontrol cihazıyla iletişim kurmak için renk değiştirmekte. Örneğin, aniden durduğunda kırmızı oluyorlar. Ollie, her türlü iç ve dış araziyi fethetmek için her türlü farklı lastik ve jant kapağıyla özelleştirilebilir.
Yaş : 5+
Fiyat : 549 TL
Satın alma linki: buraya tıklayın

3. mBot Robot Kiti

Çocuklar için oynanan sıradan bir oyuncak yerine, mBot çocuklar için yaratılmış bir şaheserdir. mBot, kullanımı kolay bir eğitim robotudur. Tasarımın asıl amacı, çocukların programlama, Arduino ve robotik öğrenmelerini kolaylaştırmaktır. Başlamak için, çocuklar robotu kendileri monte etmeliler. Bunu mümkün kılmak için modüler tasarım, montajı 10 dakikada bitirilebilmesi için olabildiğine basitleştirilmiştir. Yazılıma gelince M-block uygulaması ile, çocuklar bir programı tasarlamak için kodlama yerine, sadece blok sürüklerleyip bırakabilirler. Tüm bunlar, çocukların robotları kullanmayı ve öğrenmelerini kolaylaştırır. Özellikle, uygun fiyatı ile “çocuk başına bir robot” hedefinin gerçekleştirilmesine yardımcı olur.
Yaş: 8+
Fiyat: 579 TL
Satın alma linki: buraya tıklayın

4. Romibo

Romibo, otizm terapisi ve yabancı dil öğrenimi için ilgi çekici bir akıllı karakterdir. Çocukların iletişim kurma ve sosyal becerileri uygulamalarına yardımcı olur. Kullanıcılar tarafından tasarlanan ifadeyi gösteren, yüzünde bir LED ekran bulunan bir doldurulmuş oyuncak gibi görünür. Romibo, çocukların hareketini ön kamerasıyla kaydeder. Eğitimciler veya terapistler sesini ve hareketini kontrol edebilirler. Romibo, hikayeler anlatır, alepte bulunur ve övgülerde bulunur. Romibo ile iletişim kurarken çok streslenen ya da kaygılanan çocukların iletişim becerileri geliştirmek için uygundur.

5. Cubelets

Bir robot oluşturmak için Cubelets yapı taşları gibidir. Tek fark, her tuğlanın bir robot olmasıdır. İçerdiği tuğla adaptörleri, Cubelets’i birbirine bağlar ve yarattığınız oyuncaklara canlı bir hareket ve yaşam kazandırır. Blokların sırasıyla Düşün, Eylem ve Anlam olmak üzere üç farklı fonksiyonu vardır. Düşünme blokları, karşılık gelen bloklara yönergelere göre hizmet etmeyi sağlayan matematik veya mantık fonksiyonlarına sahiptir; Eylem blokları daha sonra buna göre eylemler gerçekleştirir ve Anlam blokları farklı manzaralara, seslere veya dokunuşlara cevap verebilir. Cubelets, çocuklar için oyun sırasında mantıklı düşünmelerini sağlayacak mükemmel bir eğitim robotudur.
Yaş: 5 +
Fiyat: 4299 TL
Satın alma linki: buraya tıklayın

6. Ozobot

Ozobot büyük bir şekere benziyor. Bu tam bir oyuncak değil, programladığınız şeye göre hareket eden bir robot. Ozobot çocuklara önemli mantık ve programlama becerilerini öğrenirken, aynı zamanda oynamak için eğlenceli ve eğitici bir yol sunar. Çocuklar Ozobot’u hareket ettirmek veya dans ettirmek gibi daha karmaşık eylemler yapmak için de yönlendirebilirler. “OzoCodes” olarak adlandırılan renk kodlu çizgi desenlerini çizerek, OzoBot onları altta bulunan sensörler ile tanımlayabilir ve çizdiğiniz çizgi boyunca hareket edebilir. Sensörler renkleri tanımlayabilir ve bir tanesine yapışabilir. Böylece ne istersen istediğin gibi çizebilirsin, kağıda veya iPad’e. Çocuklarınızın kodlama becerilerini ve mantıklı düşünmeyi geliştirmelerine yardımcı olacak bir robot arıyorsanız, Ozobot inanılmaz bir kit parçasıdır.
Yaş : 5+
Fiyat : 608 TL
Satın alma linki: buraya tıklayın

7. Dash & Dot

Dash & Dot aynı mavi kabuğa sahip robot ikilisidir ve en büyüğü Dash’dir. Etrafında ne olduğunu anlamak ve onlara cevap vermek için tasarlandılar. Sesleri duyabilir, nesneleri tespit edebilir ve hareket edip etmediğinizi bilirler. Örneğin, çocuklar ellerini tokatlarken havlarlar. Bu amaçla, küçük robotlar belirli nesneleri tespit etmelerini sağlamak için çeşitli sensörler ile donatılmıştır. Robotlar yazılım tarafından sürülür. Farklı yaştaki çocuklar için uygun olan Dash’i kontrol etmek için 4 farklı uygulama vardır. Ek olarak, bu iki robot çocuklara basit kodlama becerilerini öğretmek için inşa edilmiştir. Eşlik eden ücretsiz uygulamayı kullanarak, çocuklar Dash ve Dot için basit eylemler oluşturmaya başlayabilirler.
Yaş : 5+
Fiyat : 1678 TL
Satın alma linki: buraya tıklayın

8. WowWee MiP Robotu

WowWee MiP Robot, bacağının tekerleklerle değiştirilmesi dışında, bir bütün olarak küçük bir adama benziyor. Diğer birçok robot gibi, MiP de akıllı telefonlar tarafından kontrol edilebilir. Bunun yanı sıra, el hareketlerini ve nesne hareketlerini kullanarak robotun hareketini kontrol etmeyi sağlayabilirsiniz. MiP hareketleri anlayabilen ve küçük bir köpek yavrusu gibi etrafta dolaşabilmeyi sağlayan bir robot. WowWee MIP’in gövdesi bir çift Segway benzeri tekerleğin üzerine oturmuş, bu nedenle gövdesi hareketler sırasında öne ve geriye yaslanabiliyor. Kendinden dengeleyici bir mekanizma ile donanmış, yerinde dönebilir, ani dönüşler yapabilir ve kollarını yere düşmeden taşıyabilir (daha büyük eşyaları taşımak için verilen bir tepsi ile birlikte gelir). Robot, başka bir MIP’nin ağırlığını taşıyabilecek kadar sağlamdır, böylece robot bir şey yaparken etrafındaki küçük eşyaları robotla gezdirmek için kullanabilirsiniz.
Yaş : 5+

9. Roboblock

Roboblock’un çocuklar için çeşitli robot kitleri var. Temel kitleri, çocukların ilgi ve becerilerdeki büyümesini desteklemek için daha gelişmiş kitlerle birlikte ilkel robotiklerle ilgilenmelerini sağlar. Çocuklar için bu robot kitleri, ana modüle bağlı bloklar ve çeşitli servo motorlar, yapılar ve parçalar ile birlikte çeşitli şekillerde monte edilecektir. Kullanıcılar, koşullarını tanıyan çeşitli sensör modülleriyle zevklerine göre şekillendirilmiş robotlar yapabilirler. Robot, Code Vision C, RFID-Kart Tipi Komuta, GUI yazılımı ile kontrol edilebilir. Kontrol komutları C dili ve Icon sistemi RFID Kartı ile kontrol edilebildiğinden yeni başlayanlar bile kolayca programlanabilir.
Fiyat : sürümüne bağlıdır

10. PLEO rb

Dinozor görünümüyle PLEO rb, çocuklara biyoloji ve yaşam döngüleri hakkında bilgi veren yeni nesil bir robot hayvandır. Yaşamı taklit etmek için tasarlanmıştır, yani PLEO rb, bağımsız robot içleri hariç gerçek bir hayvan gibi düşünür ve bağımsız hareket eder. PLEO rb organik bir beden diline sahiptir, duygular gösterir, çevresinin farkındadır ve tanınabilir davranışlara sahiptir. Çocukların katılım seviyesine cevap veren akıllı bir “oyuncak” – çocukların onlarla nasıl etkileşim kurmaya karar verdiğine bağlı olarak, PLEO rb yararlı ve yetenekli ya da ortamındaki şeylere cevap vermeyi öğrenen kendi kendine yeten bir dinozor haline gelebilir .
Yaş : 12+ 

 Robotik alanındaki ilerlemenin, çocukların eğlendiği, eğlence biçimini değiştirdiği ve çocukların programlama ve robotik konularında öğrenmelerini kolaylaştırdığı açıktır. Yetişkinler bile bu ilginç oyuncaklardan birine sahip olmayı çok isterler.

Open chat