fbpx
İstanbul
0536 776 9999
info@robokodlama.com

Kız Çocukları STEM’in Geleceğini Güçlendiriyor!


Bugünlerde tüm dünyada, STEM’in geleceği hiç olmadığı kadar parlak görünüyor. Giderek daha fazla sayıda insan, STEM’in tüm insan toplumunun geleceği üzerindeki etkisinin önemini anlamaktadır. STEM eğitimi, sadece üniversite öğrencileri için değil, aynı zamanda 8 ila 12 yaş arası çocuklar için de sınıflarda varlığını hissettiriyor.
Gelecek vaat eden geleceği göz önüne alındığında, STEM alanlarında büyük bir toplumsal cinsiyet dengesizliği var. Araştırmaya göre, bu tür mesleklerde çalışan kadınların sayısı genellikle yüzde 10 ila 30 arasında değişiyor. Ancak, dikkatimizi daha yeni çeken şeylerden biri, kızları STEM’e katılmaya teşvik eden ve onu kızların eğitiminin bir parçası yapan insan sayısında da giderek artış var.

STEM neden kız çocuklarının eğitimi için önemli?

Peki neden STEM’in kızların eğitiminin bir parçası haline gelmesi bu kadar önemli? Erken yaşta STEM eğitimi, hem erkek hem de kız çocuklarının bu tür konu ve programlara derin ve uzun süreli bir ilgi göstermelerine gerçekten yardımcı olabilir ve bu da gelecekteki STEM ile ilgili alanlarda daha fazla başarıya ulaşma yolunda ilerlemelerine sebep olabilir.
STEM işleri ise dünyadaki en yüksek ücretli işlerden bazıları. STEM eğitimi, kızları daha yoğun öğrenme programlarında ve iş piyasasında, yolun en başında daha rekabetçi olmaya hazırlar. STEM eğitimi cinsiyet farkını kapatmaya katkıda bulunur. Sektörde bir kariyer peşinde koşan kızlara bakmak için örnek teşkil eder ve rol modelleri oluşturur.

Ebeveynler kızlara STEM’i tanıtmada nasıl yardımcı olabilir?

Bir araştırma, dünya hakkında erken bilgi edinmenin daha sonraki bilim başarısı ile bir ilişkisinin olduğunu göstermektedir, bu nedenle ebeveynlerin kızları STEM’e mümkün olduğunca erken tanıtması gerçekten önemli bir rol oynamaktadır. Ebeveynlerin çocuklarını STEM eğitimine başlatması için birçok yol vardır. Örneğin, en popüler ve etkili yöntemlerden biri, kodlama robotları gibi eğitici oyuncaklar kullanmaktır.
Önde gelen bir STEM-eğitim-çözüm sağlayıcısı olan Makeblock, çocukların kodlama ve donanım ürünü geliştirme gibi STEM ile ilgili konularda eğlenceli bir şekilde ellerini almalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir dizi eğitici oyuncak geliştirmiştir. Codey Rocky, mBot ve Neuron Kitleri gibi ürünler, çocukların STEM öğrenmeye başlamasına yardımcı olmak ve kaliteli aile zamanı geçirmek için daha yenilikçi yollar sağlamak için hem eğitimciler hem de ebeveynler tarafından tercih edilir.
Kızları STEM’in geleceğini güçlendirmeye teşvik etmek söz konusu olduğunda, hâlâ gidilecek uzun bir yol var, ama gittikçe daha fazla kızın katılımıyla değişimi gözlemlemekteyiz.

Open chat