fbpx
İstanbul
0536 776 9999
info@robokodlama.com

Python Programlama Dili

Kurs Takvimi

Eylül 2022 – Ocak 2023

Başvuru ve İletişim

0536 776 9999

Python Nedir?

1991 yılında Guido Van Rossum tarafından tasarlanan ABC Programlama Dilini temel alan bir programlama dilidir. Nesne tabanlı ve üst düzey bir dil olan Python, ilk çıktığı dönemde sadece basit uygulamalar geliştirmek için kullanılan değer görmeyen bir dildi. Günümüzde ise en çok kullanılan programlama dillerinden biridir.

Python Neden Bu Kadar Çok Kullanılıyor?

Kullanıcı Dostu

Programlama dilleri kullandığımız dillere benzedikçe kullanıcı dostu olurlar. Python, diğer programlama dillerinden daha basit bir söz dizimine sahiptir ve kullandığımız dile çok benzer. Bu sebeple kodları anlamak ve yazmak diğer dillere göre daha kolaydır. Ayrıca daha hızlı bir kod yazımı sağlar. Bu sebeplerle başlangıç için de uygun bir dil olduğunu söyleyebiliriz.

İşlevsel

Python diğer programlama dillerinden daha kısa komutlarla kod yazmayı sağlar. Her veri için ayrı ayrı tanımlama yapmayı gerektirmez, girilen değere göre ne tür bir veri olduğunu kendisi algılar. Noktalama işaretlerinden çok satır başı kullanılarak yazılır. Tabii ki noktalama işareti hiç yok da diyemeyiz.

Geniş Kütüphane Desteği

Kütüphaneler, belli bir amaç için yazılan fonksiyonların bütünüdür. Bu fonksiyonlar başkaları tarafından tasarlanmış olsa dahi kütüphaneyi indirip kendi programlarımızda kullanabiliriz. Böylece uzun uzun kod yazmak yerine daha önce yazılan bu fonksiyonlar sayesinde sonuca kolaylıkla ulaşabiliriz. Tabii ki bu hiç kod yazmadan kod yazmak anlamına gelmiyor. Sadece vakit kazandırıyor.

Açık Kaynak Kodlu

Açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. Bu da daha öncesinde başkası tarafından yazılan kodları kendi ihtiyaçlarımıza göre değiştirip kullanabileceğimiz anlamına gelmektedir.

Diğer Programlama Dilleri ve Python

Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Python ile web sayfaları tasarlanabilir ve uygulamalar geliştirilebilir. Micro:bit gibi elektronik devre kartları da yine Python ile programlanabilir.
Büyük ölçülerdeki verileri analiz edip kolayca grafiklere dönüştürüp verileri bizler için anlamlı hale getirebilir.

Veri Bilimi (Analiz ve Görselleştirme)

Makine Öğrenmesi ve Yapay Zeka

Web Uygulamaları Geliştirme

Oyun Geliştirme