fbpx
İstanbul
0536 776 9999
info@robokodlama.com

Scratch Eğitimi

KURS TAKVİMİ

Eylül 2022 – Ocak 2023

BAŞVURU VE İLETİŞİM

+90 536 776 99 99

Scratch Nedir?

Scratch 2003 yılında Cambridge’de bulunan Massachusetts Institute of Technology (MIT – Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) tarafından geliştirilmiştir.
Java, C, Python gibi programlama dillerinin çocuklar için hazırlanmış hali olarak karşımıza çıkan Scratch blok tabanlı bir programlama dilidir. “Blok Tabanlı Kodlama” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
2019’da yaygınlaşmaya başlayan bu dil sayesinde programlama çok daha kolay bir hale gelmiştir. Metin tabanlı kodlamanın aksine burada sürükle bırak mantığı hakimdir ve uygun kodlar yap-boz parçaları gibi bir araya getirilerek sonuç üretir.

Çocuklar için hazırlanmış eğlenceli, rengarenk, çeşitli pek çok karakterin bulunduğu bir arayüze sahiptir.

Metin tabanlı programlamada bazı dillerde çok önemli olan büyük-küçük harfler, noktalama işaretleri, bırakılan boşluk sayısı, türkçe karakter kullanımı gibi unsurlar Scratch sayesinde yerini pek çok dilde çevirisi bulunan renkli bloklara bırakıyor.
Seçilen karakterler, seçilen arka planda sizin istediğiniz gibi hareket edebiliyor. Bu sayede çocuklar kendi hikayelerini, oyunlarını kolayca oluşturabiliyorlar. Scratch ile sadece çocuklar değil herkes ister karakterlerine hikayeler yazabiliyor, konuşma balonları ekleyerek, seslendirerek onları konuşturabiliyor; isterlerse kendi oyunlarını tasarlayıp, kendi tasarımları olan oyunlarla oynayabiliyorlar.